برخی از اصول اولیه آرایش رک سرور

هنگام سوار کردن تمامی تجهیزات مرتبط با شبکه (مانند سرورها، روتر ها و سوییچ ها) در رک سرور، آرایش کابل‌های شبکه مسئله‌ای است که گاهی ازآن چشم‌پوشی می‌شود. بدون یک راهکار مناسب برای مدیریت کابل‌های شبکه در داخل رک، تمامی کابل‌های شبکه به شکل ماکارونی درمی‌آیند.

در این حالت مدیریت کابل‌ها برای تکنسین‌ها و نصاب‌ شبکه های کامپیوتری در بسیاری از دیتاسنترها به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. چگونه باید یک رک سرور را مرتب سازی کنیم ؟ برای جلوگیری از ایجاد یک وضعیت به هم ریخته، قبل از نصب رک سرور برنامه ریزی ها انجام شده و مقداری زیادی ابزارآلات و تجهیزات از پیش آماده می‌شود.

دلیل مدیریت کابل کشی داخل رک چیست ؟

کاملاً واضح است، در صورت انتخاب نامناسب مسیر کابل‌های شبکه، به‌مرور زمان مشکلات متعددی برای این سرور به وجود می‌آید. اول از همه در صورت نامنظم بودن و به هم ریخته بودن کابل‌های شبکه، امکان پیچیده شدن آن‌ها وجود دارد و احتمال بروز خطا در زمان اتصال یا جابه جایی کابل‌ها بالا می‌رود. مورد بعدی ، مدیریت کابل کشی شبکه در رک سرور ارتباط مستقیمی با امنیت سخت‌افزار دارد. تمامی تجهیزات شبکه موجود در رک گرما تولید می‌کنند، بنابراین سازمان‌دهی آن با در نظر گرفتن فضای مناسب باعث بهبود جریان هوا و مدیریت تجهیزات شبکه می‌شود.

مورد بعدی ، از لیبلینگ کابل‌ها نباید صرف‌نظر کرد، چرا که باعث می‌شود زمان مورد نیاز برای رفع مشکلات کاهش یابد. فکر کنید با وجود نامنظم بودن کابل‌ها، چقدر ردیابی آن‌ها دشوار می‌شود؟ بنابراین به آرایش و سازمان‌دهی کابلها در رک سرور باید توجه زیادی داشت.

پیش از سازمان‌دهی آرایش کابل در رک سرور، به چه عواملی باید توجه کرد؟

مشخصات فنی رک

در اکثر کاربردهای رایانه ای پهنایی که برای رک ها در نظر گرفته می‌شود برابر با 19 اینچ (48.26cm) است. عمق قفسه رک معمولاً تا حدی قابل تنظیم است. ارتفاع نیز به بخش‌های استانداردی به نام واحدهای رک (U) تقسیم می‌شود، به‌گونه‌ای که هر U برابر با 4.5 سانتیمتر است. مثلا یک رک 42U شامل 42 واحد می باشد ،  یعنی این قفسه با هر ترکیب تجهیزات استاندارد قفسه‌ای تا حداکثر 42U سازگار است. بنابراین اولین قدم، انتخاب یک قفسه‌ی سرور مناسب برای دیتاسنتر است.

اصول آرایش رک سرور

قبل از سوار کردن تمامی تجهیزات شبکه، برنامه ریزی برای آرایش رک سرور در محیط‌های متراکم اهمیت زیادی دارد. نیاز است که تعیین کنید کدام یک از اجزا باید در سرور جای‌گیرند. همچنین در گام نخست طرح اولیه‌ مربوط به طراحی نقشه شبکه خود را ترسیم کنید تا بر اساس آن هر یک از اجزا را در قفسه سرور سوار کنید. در صورت انجام این کار دیگر با مشکل جابه‌جایی تجهیزات پس از سوار شدن آن‌ها مواجه نخواهید شد.

مکان تجهیزات شبکه

جهت به حداکثر رساندن فضای داخل قفسه سرور و فراهم کردن امکان سرویس‌دهی آسان، مکان تجهیزات شبکه در سرور بسیار حیاتی است. بهتر است که برای مکان قرارگیری تجهیزات قبل از نصب و راه اندازی آن‌ها طرح دقیقی را فراهم کنید و برای توسعه‌ی آینده‌ی آن برنامه‌ای داشته باشید. عموماً سنگین‌ترین تجهیزات مانند سیستم‌های UPS و بسته‌های باتری خارجی و سرورهای بزرگ‌تر در پایین قفسه قرار دهند ، به یاد داشته باشید بهتر هست تجهیزات برق اضطراری بیرون از رک سرور و حتی اتاق سرور باشد و در کابینت باطری مخصوص خودش.

توزیع-کابل‌کشی-داخل-رک

برای توزیع کابل‌ در رک همیشه از پچ پنل استفاده می‌شود که با کمک آن می‌توان از سوییچ‌های بزرگ‌تر و از پورت‌های بیشتری استفاده کرد. رویکرد جایگزین در اینجا، نصب سوییچ‌های شبکه در قفسه و استفاده از خود لایه‌ی سوییچ به‌عنوان پچ پنل است. اما در این حالت عملکرد سرهم‌بندی محدود می‌شود. از نظر کابل‌کشی پچ پنل چیزی جز ابزاری ضروری برای مدیریت کابل‌ها جهت کشیدن کابل‌ها در کنار هم نیست. پچ پنل 24 پورتی رایج‌ترین گزینه جهت استفاده در رک است. این تابلو به بهترین شکل ممکن پچ پنل و مدیریت کابل را به‌گونه‌ای در کنار هم قرار می‌دهد که بتوان تنش کابل در قفسه را کاهش داد. در سیستم‌های کابل‌کشی متراکم ابزارهای دیگر مدیریت کابل، ازجمله مدیریت کننده‌ی کابل افقی و عمودی، کمربند کابل و برچسب کابل نیز لحاظ می‌شوند.

خنک‌سازی رک سرور

با افزایش تراکم تجهیزات قفسه، اهمیت خنک‌سازی سرور نیز افزایش پیدا می‌کند. تمرکز و شدت گرما باعث افزایش مصرف برق واحتمال آسیب به تجهیرات برقی بیشتر می‌شود. همچنین کابل‌کشی مدیریت نشده می‌تواند از گردش هوا و توزیع مناسب هوای خنک، جلوگیری کند.برای همین ، استفاده از مدیریت کننده‌های افقی و عمودی کابل جهت سازمان‌دهی کابل‌های سرهم‌بندی و کابل‌های برق نیز برای افزایش بازدهی خنک‌سازی مؤثر هستند.

جهت سازمان‌دهی رک سرور، به چه لوازم جانبی‌ای نیاز است؟

پچ-پنل

با کمک پچ پنل می‌توان از اشغال فضای اضافی جلوگیری کرد و امکان اتصالات متراکم کابل‌ها را فراهم کرد. استفاده از پچ‌پنل‌ ها به‌عنوان بخشی از یک سیستم کابل‌کشی هدفمند ، هزینه‌های نگهداری و خطاهای نصب و پیکربندی را کاهش می‌دهد. پچ پنل های فیبری و مسی به ترتیب برای سرهم‌بندی کابل‌های فیبری و مسی کاربرد دارند.

مدیریت کننده‌ی کابل افقی

با استفاده از این کیبل منیجر می‌توان به‌خوبی پچ کورد ها را از تجهیزات قفسه مسیردهی کرد و از آسیب کابل‌ها جلوگیری کرد. اگر از پچ پنل های مسطح یا سوییچ‌های شبکه استفاده می‌کنید، به‌گونه‌ای که کابل از بالا یا پایین می‌آید، این مدیریت کننده‌ها بین بخش کابل‌کشی و پورت دقیق اتصال پچ پنل یا سوییچ گذرگاه مناسبی را برای پچ کورد ها فراهم می‌کند.

مدیریت کننده‌ی کابل عمودی

این مدیریت کننده‌ها جهت مدیریت سستی پچ کوردها و همچنین سهولت در عبور کابل های قطور استفاده می‌شود. در محیط‌های ایستا می‌توانید پشت قفسه از یکی دیگر از این مدیریت کننده‌ها استفاده کنید تا دسترسی به اجزا در فضای بین رک ها مسدود نشود.

باکس فیبر نوری

این محفظه‌ها بازدهی مدیریت کننده‌ها را در فضای رک افزایش می‌دهند؛ به‌گونه‌ای که تراکم بالا، دسترسی مناسب به پورت‌ها و مدیریت کابل‌ها در یک محفظه‌ی هموار و محکم فراهم می‌شود. این محفظه را می‌توان به کمک کاست‌های فیبری و تابلوهای آداپتور فیبری سوار کرد. به‌گونه‌ای که سیستم پیمانه‌ای نیاز به جابه‌جایی سریع، افزودن و تغییرات اجزا را در عین فراهم کردن امکان ارتقاء در آینده برطرف کند. محفظه‌های فیبری سوار شده در رک ها رایج‌ترین نوع کاربردی در دیتاسنترها هستند، چرا که با کمک آن‌ها نقطه‌ی انتهایی محکم و آسانی برای کابل‌های واصل فیبری فراهم می‌شود.

کمربند و لیبل گذاری کابل شبکه

این دو نیز لوازم جانبی مهمی برای مدیریت کابل‌های داخل رک هستند، اما بسیاری از افراد اهمیت آن‌ها را نادیده می‌گیرند. کمربندهای کابل با کدهای رنگی مختلف و لیبل های کابل می‌توانند به شما در مدیریت کابل‌کشی و رفع آسان مشکلات کمک کنند. در قفسه‌ها کمربندهای لاستیکی محبوب‌تر از کمربندهای تسمه‌ای هستند، زیرا این کمربندها می‌توانند احتمال آسیب به سیم را کاهش دهند و امکان استفاده‌ی مجدد چندباره از آن‌ها وجود دارد.

ایمنی خود و شرکت خود را به ما بسپارید

Himenaeos parturient nam a justo placerat lorem erat pretium a fusce pharetra pretium enim.

Our Services

Installing Appliances

Installing Cabinets

Cutting Carpet

Laying Flooring

Installing Doors

Installing Water Heaters

Installing Backsplashes

Installing Shower Doors

Shipping